Elektrownie wiatrowe – badania i wątpliwości

Elektrownie wiatrowe – badania i wątpliwości
przekaźniki ssr

Budowa elektrowni wiatrowych na świecie miała być odpowiedzią i remedium na wysoką emisję szkodliwych substancji generowaną przez tradycyjne elektrownie. Nie są jednak rozwiązaniem idealnym, a na ich temat wciąż prowadzi się badania.

Elektrownie wiatrowe wciąż nie są stabilne pod względem dostarczanej mocy. Ich efektywność zależy od warunków pogodowych, co implikuje konieczność posiadania rezerw w tradycyjnych zakładach energetycznych.

Aby zapewnić ciągłość dostaw energii, elektrownie cieplne pracują na określonych obrotach mimo, że wytwarzana energia nie jest w danym momencie potrzebna. Jednak suma ilości węgla konieczna do podtrzymania takiego poziomu pracy jest mniejsza niż całkowite wykorzystanie mocy energii opalanej węglem.

Wynik wychodzi więc tutaj na plus. Ponadto elektrownie wiatrowe generują szereg czynników, które bez wątpienia wpływają negatywnie na środowisko.

Należą do nich poziom hałasu generowany przez turbiny, zmiany w mikroklimacie otoczenia, odbijanie fal i cząstek, a także niszczenie naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt. Z badań na temat efektywności elektrowni wiatrowych wynika jednak, że mimo iż ich praca nie jest pozbawiona wad, to jednak stanowi mniejsze zło w stosunku do tradycyjnych form energetyki.